Jak wzmocnić pewność siebie dziecka – 3 wskazówki

5 min

Brak koncentracji, wytrwałości i motywacji nie oznaczają automatycznie, że Twoje dziecko nie lubi matematyki. Przyczyną trudności w szkole nierzadko bywa niska samoocena dziecka. Na szczęście jako rodzic masz do dyspozycji szereg sposobów, aby to zmienić.

Zdolność Twojego dziecka do koncentracji znika z momencie otworzenia książki do matematyki? Zamiast marudzić lub podejmować próby przekupstwa warto zmienić taktykę i zastanowić się, skąd bierze się ten opór. Jeśli dziecko tak naprawdę nie ma faktycznych trudności z pracą z liczbami, trzeba sprawdzić, czy przyczyną niechęci do nauki nie jest niska samoocena.

Według Terri Apter, doktora psychologii dziecięcej na Uniwersytecie w Cambridge, brak motywacji, niecierpliwość i problemy z koncentracją są oznakami braku pewności siebie. Jeśli dziecko nie wierzy w swoje zdolności, to nie widzi też sensu w podejmowaniu prób, które mogą skończyć się porażką. Dzieciom z niską samooceną trudno jest też zadawać pytania, gdyż wątpią, czy ktoś zechce je wysłuchać.

Jak więc jako rodzic możesz wzmocnić pewność siebie swojego dziecka?

Miłość i poczucie bezpieczeństwa

Podstawą wiary w siebie jest poczucie własnej wartości, a do jego zaistnienia konieczne są miłość i troska. Dlatego dbaj, aby Twoje dziecko stale czuło się kochane, nie żałuj uścisków i poświęcaj mu czas i pełną uwagę. Zaleca się, aby na pielęgnowanie bliskich relacji przeznaczyć co najmniej 15 minut dziennie (i tak, smartfon należy wówczas pozostawić w innym pokoju). Pamiętaj, aby okazywać miłość w sytuacjach, w których dziecko po prostu „jest”. W ten sposób tworzysz w nim poczucie własnej wartości niezwiązane z osiągnięciami w żadnej dziedzinie.

Miłość i poczucie bezpieczeństwa

Dzieci rozwijają się w różnym tempie. Jak rodzic pamiętaj więc o elastyczności i dostosowaniu wymagań do poziomu umiejętności swojego dziecka. Radząc sobie z zadaniami o odpowiednio dobranej skali trudności, dziecko buduje w sobie wiarę we własne możliwości, a to z kolei wzmacnia jego pewność siebie.

Jeśli dostosowanie poziomu matematyki do możliwości Twojego dziecka sprawia Ci trudność, zapraszamy do skorzystania z pomocy Alberta. Aplikacja podnosi poziom trudności w miarę pokonywania kolejnych wyzwań matematycznych, więc dziecko przez cały czas ma poczucie sukcesu.

Wzmacniaj pewność siebie dziecka poprzez zabawę

Przynajmniej tak samo ważne jak dostosowanie wyzwań do możliwości dziecka jest zintegrowanie ich z zabawą. Aż do dziesiątego roku życia zabawa jest jednym z najważniejszych narzędzi, za pomocą których dziecko rozwija się i uczy rozumieć swoje otoczenie. Jeśli chcesz, aby Twoje dziecko kojarzyło matematykę z wesołym nastrojem, dobrym pomysłem jest włączenie liczb do zabaw. Bawiąc się w sklep możecie przećwiczyć płacenie odpowiedniej kwoty w kasie, a w udawanym pociągu możecie policzyć liczbę krzesełek potrzebnych dla figurek i zwierzątek. Pozwól też dziecku zdobywać wiedzę w formie zabawy z Albertem Juniorem. Ćwiczenia matematyczne w serwisie przypominają gry, których rozwiązywanie wiąże się z dużą radością i mnóstwem pochwał – a te pozytywnie wzmacniają proces nauki.

Zacznij już dziś!