Jak stworzyć dobre środowisko do nauki?

5 min

Ćwiczenie matematyki w domu wymaga odpowiedniego środowiska do nauki. Stworzenie go może jednak być trudne, ponieważ zawsze jest wiele innych rzeczy, które przyciągają uwagę dziecka. Oto cztery kwestie, o których należy pamiętać organizując dla dziecka środowisko do nauki:

Ciche i spokojne otoczenie

Bardzo istotne jest, aby pokój, w którym dziecko pracuje, był cichy i spokojny. W przeciwnym razie mózg nie będzie się prawidłowo uczył, gdyż nie będzie miał szansy pracować w spokoju. Warto znaleźć pomieszczenie, w którym dziecko może spokojnie usiąść i skupić się na nauce. Jeśli dziecko woli ćwiczyć samo, dobrze jest od czasu do czasu do niego zajrzeć, okazując w ten sposób wsparcie i dając dziecku możliwość zadania ew. pytań.

Dobre oświetlenie jest bardzo ważne

Upewnij się, że pomieszczenie jest prawidłowo oświetlone. Zmęczenie oczu spowodowane zbyt słabym światłem niekorzystnie wpływa na zdolność utrzymania koncentracji i utrudnia naukę. Ponadto zmuszanie oczu do wzmożonej pracy w ciemnawym pomieszczeniu jest dla nich na dłuższą metę szkodliwe. Nie chcemy przecież, aby dziecko podczas nauki zasnęło lub popsuło sobie wzrok!

Wyeliminuj czynniki rozpraszające

Wyłącz telewizor i inne urządzenia, które mogą przyciągać uwagę. Zabawki i gry po prostu muszą poczekać na swoją kolej. Najlepszym rozwiązaniem jest przeniesienie rozpraszających dziecko przedmiotów do innego pomieszczenia. W ten sposób dziecko nie będzie wciąż traciło koncentracji i będzie mogło skupić się na ćwiczeniach.

Kartka i coś do pisania

Ostatnią rzeczą, o której warto pamiętać, jest zadbanie, aby dziecko stale miało pod ręką kartkę i długopis, tak aby mogło w razie potrzeby zapisywać notatki i obliczenia. Podczas nauki dobrze jest używać wielu zmysłów. Robienie notatek lub myślenie na głos aktywizuje zarówno pamięć mięśniową, jak i wzrok.

Powodzenia!

Zacznij już dziś!